Niedobór witaminy D na pierwszy rzut oka nie powoduje żadnych ostrych objawów. Jednak problemem i niebezpieczeństwem jest, gdy w przypadku niskiego poziomu tej substancji wapń nie jest wchłaniany, a następnie organizm zaczyna go myć z kości. Medycyna mitochondrialna zaleca substancje mitochondrialne takie jak witamina D3.

Dlaczego niedobór witaminy D3 jest niebezpieczny?

Witamina D3 jest potrzebna zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jeśli jej poziom jest niewystarczający, może to prowadzić do krzywicy u dzieci i dorosłych, do osteomalacji lub, prościej, do mięknięcia kości. Ta witamina jest niezbędna w procesie wzrostu i rozwoju komórek. Witamina D jest również niezbędna dla układu odpornościowego, nerwowego i hormonalnego. Witamina D, wraz z hormonem przytarczyc, zapewnia prawidłowy rozwój szkieletu, odpowiada za wchłanianie wapnia i fosforu oraz bierze udział w tworzeniu białka transportującego wapń.

Co zrobić, jeśli poziom witaminy jest niski?

Na podstawie testu laboratoryjnego musisz napisać receptę z lekarzem rodzinnym i przyjmować kapsułkę witaminy D codziennie rano lub użyć kropli oleju. Jedzenie nie może naprawić niedoboru witaminy D – po pierwsze, znajduje się w niewielkiej ilości produktów – trochę w maśle, żółtkach jaj, pietruszce, tłustych rybach.

Dużo witaminy D znajduje się w grzybach, ale nie jemy ich codziennie. Najwięcej witaminy D3 jest w promieniach słonecznych. Te jednak trudno przyjmować zimą. Pozostają zatem suplementy. Sprawdź więcej: https://www.mito-pharma.pl/product-pol-86-Witamina-D3-MSE-dr-Enzmann.html

Niedobór witaminy D3