Każda komórka w ludzkim ciele potrzebuje stałego dopływu energii. Największa ilość energii jest wytwarzana przez mitochondria w procesie łączącym dwie główne funkcje biologiczne organizmu niezbędne do utrzymania życia: oddychanie i odżywianie. Proces ten nazywany jest naukowo fosforylacją oksydacyjną, w wyniku czego energia wytwarzana jest w postaci ATP.

Czym jest właściwie ATP?

Medycyna mitochondrialna wyjaśnia, że ATP, to “jednostka energii”, która aktywuje absolutnie wszystkie funkcje biologiczne organizmu, od funkcji mózgu po bicie serca. W procesie fosforylacji oksydacyjnej w mitochondriach zachodzi szereg reakcji chemicznych. Nazywa się je cyklem Krebsa i łańcuchem transportu elektronów. Razem te dwie reakcje obejmują elektrony uwalniane ze spożywanej żywności i protony. Rezultatem jest ciągła produkcja energii. Na końcu łańcucha elektrony reagują z tlenem i tworzą wodę.

Wolne rodniki w terapii

W tym ujęciu węglowodany, to główny powód produkcji dużej liczby wolnych rodników w organizmie. Zamiast tłumić nadmiar wolnych rodników przeciwutleniaczami, lepiej upewnić się, że organizm zaczyna wytwarzać ich mniej. Główną zaletą diety bogatej w wysokiej jakości tłuszcze, niski udział strawnych węglowodanów (węglowodany minus błonnik) i umiarkowaną ilość białka jest optymalizacja zdolności mitochondriów do produkcji paliwa zwanego ketonami. Substancje mitochondrialne dostarczają zatem do organizmu takie składniki jak witamina b complex, witamina k2, witamina b3, selen, l karnityna, kwas alfa liponowy, witamina d3, witamina c, witamina b12, glutation.

Odpowiednia dieta mitochondrialna