Niektórzy twierdzą, że witamina D3 nie jest witaminą sensu stricte substancją podobną do hormonów. Witaminy nazywane są związkami organicznymi, których potrzebujemy w bardzo małych ilościach do normalnego metabolizmu i funkcji życiowych. Zasadniczo witaminy są prekursorami koenzymów, to znaczy są niezbędne do realizacji reakcji enzymatycznych.

Czym jest witamina D3?

Jednak witamina D3 nie jest kofaktorem żadnego ze znanych enzymów, w przeciwieństwie do większości witamin. On, jak wspomniano powyżej, jest jak hormon. Z drugiej strony hormony są substancjami, które wytwarzają gruczoły wydzielania wewnętrznego (lub komórki), przez krwiobieg są przenoszone do narządów i tkanek, gdzie wpływają na ich strukturę lub funkcje określone w nich przez naturę. Tj. pomagają narządom i tkankom funkcjonować prawidłowo. Aktywność witaminy D3 (cholekalcyferolu) występuje w ponad 30 różnych narządach i tkankach, w szczególności:

  • w skórze
  • włókna mięśniowe
  • trzustka
  • narządy układu rozrodczego i hormonalnego,
  • na komórki układu odpornościowego.

Zsyntetyzowana w stanie nieaktywnym witamina D3 podlega szeregowi reakcji biochemicznych, w wyniku których powstaje jej aktywny metabolit, który ma wszystkie oddziaływanie na narządy i tkanki. Witamina D ma wpływ na powyższe procesy na poziomie genomu. Wiadomo, że cholekalcyferol, a raczej jego aktywna postać, kalcytriol, jest w stanie regulować aktywność ponad 200 genów.

Zapobiega wielu chorobom

W toku badań wykazano, że wysoki poziom tej witaminy jest w stanie wywierać działanie ochronne i zapobiegawcze przeciwko wielu chorobom onkologicznym. W szczególności częstość występowania raka piersi u kobiet żyjących w warunkach wystarczającego nasłonecznienia jest znacznie niższa niż w przypadku niedoboru promieniowania słonecznego, a przeżycie pacjentów z rozwojem choroby można zwiększyć przez dodatkowe podawanie 800 IU witaminy D dziennie. Medycyna mitochondrialna zaleca substancje mitochondrialne jako zdrowy preparat.

Witamina D3 i jej znaczenie